Projekt "Deset dana bez ekrana" - deset dana drugačijeg gledanja''
Autor: Iva Tucaković, 28. 1. 2014.

Naša  se škola, uvijek otvorena kvalitetnim i zanimljivim projektima, uključila u

Projekt "Deset dana bez ekrana" - deset dana drugačijeg gledanja''

Projekt je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske te će se provoditi u različitim dijelovima Hrvatske, sa udrugama i školama.

Projekt ima za cilj predložiti učenicima osnovnih škola selektivno korištenje medija u razdoblju od deset dana.

To znači da će učenici apstinirati od svih sadržaja medija s posebnim naglaskom na sadržaje koji nisu obrazovnog karaktera. Ovdje će se osobito prvo istražiti, a onda i osigurati odgovarajuće radionice u prevenciji internetskog nasilja.

Tri glavna zadatka projekta su:

•          Smanjiti vrijeme provedeno uz ekrane kako bi se poboljšala komunikacija među učenicima i između roditelja i djece.

•          Stjecati kompetencije za razvijanje kritičkog stava prema pojedinim medijskim sadržajima i aktivnostima te za prepoznavanje opasnosti od nasilja i zlostavljanja putem interneta.

•          Kvalitetnije osmišljavanje slobodnog vremena.

Osim osposobljavanja nastavnika i stručnog osoblja za kvalitetno provođenje projekta u njihovoj školi, aktivnosti projekta usmjerit će se i na informiranje roditelja i djece o opasnostima koje vrebaju u virtualnome svijetu te o sigurnom korištenju medija s posebnim naglaskom na komunikaciju putem interneta i mobitela.

Kroz medijske radionice djecu će se poticati na kritičko promišljanje medijskih sadržaja i aktivnosti.

U projektu će sudjelovati učenici petog razreda, a krećemo od ožujka.

Očekujemo zanimljive rezultate. :)